پایگاه اطلاع رسانی حساسیت و آلرژی ایران

فهرست علایم

در واقع می توان علائم آلرژی را به منزله مکانیسم های دفاعی تشدی یافته بدن در راستای حفاظت از ارگانهای خود در قبال آلرژی در نظر گرفت. همچنین علائم بسان زنگ خطری به ما هشدار می دهند که چیزی هست که به درستی کار نمی کند و می تواند برای ما آسیب زا باشند. افرادی که آلرژی ندارند از مکانیسم های دفاعی متناسبی برخوردارند که به آنها آسیب نمی رساند و در نتیجه مواد آلرژی زا بدون ایجاد هیچگونه علامتی به کار خود ادامه می دهند.

رایج ترین علائم ناشی از اختلالات آلرژیکی به ترتیب در زیر ارائه شده اند. شما می توانید این علائم و ارگانی را که در آلرژی مزبور دخیل است در راهنمای بدن و آلرژی نیز مشاهده نمایید.

توجه نماییدکه:

هیچ یک از این علائم منحصر به آلرژی نمی باشد. بعبارت دیگر هریک از این علائم ممکن است به موجب شرایط دیگری که برخی از آنها می توانند بسیار جدی باشند نیز بوجود آیند. علائم مذکور برای اطلاع رسانی در اینجا ارائه شده اند و در صورت ابتلا به این علائم، مراجعه به دکتر توصیه می شود.

بینی

ریه

چشم

پوست

گوارش

سایر علائم

عطسه

فشار قفسه سینه

تیرگی دور چشم

خارش پوست

درد شکم

سرگیجه

خارش بینی

سرفه

خارش چشم

قرمزی و خشکی پوست

اسهال

سردرد

ترشح مخاطی بینی

تنگی نفس

قرمزی چشم

تورم پوستی

دشواری در بلع

کاهش بویایی

خس خس سینه

پلک های متورم

تورم صورت

تهوع

انسداد بینی

اشک ریزش

کهیر

استفراغ

خونریزی بینی

سوزش سر دل

علائم بینی

عطسه

عطسه که خروج انفجار گونه و پرصدای هوا از ریه ها از طریق مجاری بینی و دهان است به پاک شدن راه هوایی از موادی که مضر شناخته شده اند کمک می کند. عطسه در اختلالات آلرژیکی التهاب بینی، تب یونجه و آنافیلاکسی بوجود می آید.

خارش بینی

در نتیجه نفوذ سلول های التهابی در مخاط بینی خارش روی می دهد. این عارضه علامتی هشدار دهنده مبنی بر وجود مشکلی در بینی می باشد. در اختلالاتی همانند التهاب بینی، تب یونجه و آنافیلاکسی خارش بینی مشاهده می شود.

ترشح مخاطی بینی

مخاط بینی که ممکن است آبکی /یا غلیظ و شفاف /یا رنگی باشد وظیفه گیر انداختن و خنثی ساختن محرک هایی را دارد که آسیب زا شناخته می شوند. ترشح بیش از اندازه مخاط بینی در اثر اختلالات آلرژیکی همانند التهاب بینی، تب یونجه و آنافیلاکسی دیده می شود.

از دست دادن حس بویایی

در صورت نفوذ مخاط بینی یا رشد غیرطبیعی بافت و تشکیل پولیپ، در اثر کارکرد بد عصب بینی حس بویایی از دست می رود. این عارضه در اختلالات آلرژیکی همانند التهاب بینی، تب یونجه و پولیپ بینی مشاهده می شود.

انسداد بینی

در اثر 1) ترشح بیش از اندازه مخاط بینی، 2) التهاب بینی، 3) رشد بیش از اندازه استخوان های درون بینی (که توربینیت نامیده می شود) یا 4) رشد بافت درون بینی و تشکیل پولیپ، راه هوایی در بینی مسدود می شود. انسداد بینی در اختلالات آلرژیکی همانند التهاب بینی، تب یونجه، پولیپوز بینی و آنافیلاکسی روی می دهد.

خونریزی بینی

خونریزی بینی هنگامی روی می دهد که در غشای مخاطی بینی سلولهای التهابی نفوذ می کنند و عروق خونی دچار احتقان شده و بسیار نازک می شوند. عارضه خونریزی بینی در اختلالاتی همانند التهاب بینی، تب یونجه و پولیپوز بینی مشاهده می شود.

علائم ریه

فشرده شدن قفسه سینه

فشرده شدن قفسه سینه داشتن حس فشار بر روی قفسه سینه است (گویی که وزنه ای روی قفسه سینه قرار گرفته) و موجب دشواری در تنفس می شود. این عارضه زمانی روی می دهد که سعی داریم قفسه سینه خود را منبسط نموده و هوا را به داخل بکشیم. اگر راه هوا باریک بوده و هوا نتواند به آسانی از آن عبور نماید چنین احساسی خواهیم داشت. این عارضه ناشی از اختلالات آلرژیکی همانند آسم یا آنافیلاکسی می باشد.

سرفه

هنگامی که سرفه می کنیم هوا را با قدرت از ریه های خود بیرون می دهیم که این خود به پاک شدن راه هوا از ترشحات، مواد تحریک کننده و ذرات خارجی همانند مواد آلرژی زا و میکروبها کمک می کند. عارضه سرفه در نتیجه اختلالات آلرژیکی همانند آسم، التهاب بینی و سینوس و آنافیلاکسی بوجود می آید.

دشواری تنفس یا کمبود نفس یا بی نفس ماندن یا تنگی نفس

حس دشواری در دم یا بازدم زمانی عارض می شود که سعی داریم از راه های هوایی که باریک شده اند نفس بکشیم. دشواری در تنفس علامتی هشدار دهنده است و در صورت عدم رفع آن می تواند منجر به خستگی بیش از حد ماهیچه های تنفسی می شود. اگر با یک نی نفس بکشید چنین حسی خواهید داشت. عارضه تنگی نفس در اختلالات آلرژیکی همانند آسم و آنافیلاکسی مشاهده می شود.

خس خس سینه

خس خس در واقع تولید صدای سوت مانند حین تنفس است که هنگام عبور هوا از مسیری باریک یا مسدود روی می دهد. عارضه خس خس در اثر برنکو اسپاسم ایجاد می شود یعنی هنگامی که راه های هوایی برای جلوگیری از عبور محرک های مضر منقبض می شوند و در نتیجه عبور هوا دچار اختلال می شود. عارضه خس خس را می توان در اختلالات آلرژیکی همانند آسم یا آنافیلاکسی مشاهده نمود.

علائم چشم

تیرگی دور چشم

خونی که از چشم ها می آید و به سوی قلب می رود از عروق موجود در بینی عبور می کند. حال اگر این عروق به علت التهاب مخاط بینی تنگ شوند تیرگی دور چشم عارض می شود. این عارضه در اثر اختلالات آلرژیکی همچون التهاب بینی، تب یونجه، التهاب ملتحمه و آنافیلاکسی بوجود می آید.

خارش چشم

در اثر نفوذ سلول های آلرژی در مخاط بینی خارش چشم بوجود می آید. خارش چشم هشدار می دهد که مشکلی در چشمان ما وجود دارد. این عارضه در نتیجه اختلالات آلرژیک همانند التهاب ملتحمه و آنافیلاکسی ظاهر می شود.

قرمزی چشم

در اثر انبساط و گشادگی عروق چشم در پیرامون مردمک چشم، قرمزی چشم ظاهر می شود. در اختلالات آلرژیکی همانند التهاب ملتحمه و آنافیلاکسی عارضه قرمزی چشم بوجود می آید.

پلک های متورم

تورم پلک های چشم در اثر عبور مایع از عروق خونی به درون پوست در نتیجه یک احتقان موضعی یا واکنشی فراگیر حادث می شود. این عارضه در اختلالات آلرژیکی همانند ورم غشاء مخاط بینی، تب یونجه، ورم ملتحمه، آنافیلاکسی و آنژیوادم ارثی بوجود می آید.

اشک ریزش

ترشح اشک کمک می کند که چشم ها از مواد خارجی پاک شوند و در عین حال برخی ترکیبات موجود در اشک مواد خارجی را خنثی می سازد. عارضه آبریزش چشم در اختلالات آلرژیکی همانند التهاب ملتحمه و آنافیلاکسی شایع است.

علائم پوستی

خارش پوست

خارش پوست احساس یا واکنشی برای خاراندن پوست است که در پی مواجهه با تحریک گیرنده های پوست روی می دهد. این عارضه هشداری است مبنی بر اینکه چیزی درست کار نمی کند. خارش پوست در نتیجه اختلالات آلرژیکی همانند درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی، کهیر و آنافیلاکسی بوجود می آید.

قرمزی پوست، خشکی پوست، و پوست پوست شدن آن

علائم فوق زمانی ظاهر می شود که عروق خونی در اثر محرک های مضر گشاد می شوند، یا لایه چرب محافظ پوست مرمت نمی شود و یا چرخه عادی تجدید پوست دچار اختلال می گردد. چنین علائمی را می توان در اختلالات آلرژیکی همانند درماتیت آتوپیک یا درماتیت تماسی مشاهده کرد.

تورم یا ادم یا التهاب پوستی

این عارضه به موجب عبور مایع از عروق خونی به لایه های عمیق تر پوست روی می دهد و در اختلالات آلرژیکی همانند کهیر، آنژیوادم ارثی و آنافیلاکسی شایع است.

تورم صورت

تورم صورت در اثر عبور مایع از عروق خونی به درون پوست در نتیجه واکنشی موضعی یا فراگیر حادث می شود. این عارضه در اختلالات آلرژیکی همانند کهیر، آنافیلاکسی و آنژیوادم ارثی بوجود می آید.

کهیر

کهیر در واقع بوجود آمدن برجستگی های قرمز کمرنگ بر روی پوست می باشد که بسیار خارش دارند. این عارضه در نتیجه عبور مایع از عروق خونی به لایه های سطحی پوست ایجاد می شود و در اختلالات آلرژیکی همانند کهیر و آنافیلاکسی شایع است.

علائم گوارشی

درد شکم

درد شکم که اغلب همراه با استفراغ یا اسهال است زمانی عارض می شود که دستگاه گوارش بدرستی کار نمی کند. زمانی که درد شکم بصورت قلنجی (یعنی همراه با گاز معده) است به واسطه حرکات تشدید شده روده ها برای خارج ساختن هر چه زودتر محتوای معده، درد عارض می شود. این حالت در اختلالات آلرژیکی همانند آلرژی به مواد غذایی، آنژیوادم ارثی و آنافیلاکسی دیده می شود.

اسهال

اسهال تخلیه مدفوع بصورت مایع یا شل است که در نتیجه عدم هضم غذا یا عبور سریع آن از روده ها صورت می گیرد تا آنچه بدن نمی پذیرد بسرعت از بدن خارج شود. عارضه اسهال در نتیجه اختلالات آلرژیکی مانند آلرژی به مواد غذایی و آنافیلاکسی ایجاد می شود.

دشواری در بلع

حس درد یا ناراحتی هنگام بلعیدن یا حس گیر کردن غذا زمانی عارض می شود که غذا از درون مری که در نتیجه نفوذ سلولهای التهابی تنگ و سفت شده است عبور می کند. عارضه دشواری در بلع ناشی از اختلالات آلرژیکی همانند ازوفاژیت ائوزینوفیلیک می باشد.

تهوع

این عارضه، ناراحتی در قسمت فوقانی معده است که با میل غیر ارادی به استفراغ همراه بوده و معمولاً قبل از استفراغ پیش می آید. تهوع مکانیسمی دفاعی برای رهایی از محتوای معده است که برای ارگان ما مضر شناخته شده. تهوع در اختلالات آلرژیکی همانند آلرژی به مواد غذایی و آنافیلاکسی روی می دهد.

استفراغ

استفراغ دفع غیر ارادی و پرقدرت محتوای معده از طریق دهان و گاهی اوقات بینی است که به منظور خلاص شدن از محتوای معده که مضر شناخته شده صورت می گیرد. استفراغ در اختلالات آلرژیکی همانند آلرژی به مواد غذایی و آنافیلاکسی مشاهده می شود.

سوزش سر دل

هنگامیکه در اثر کارکرد بد دریچه مری به معده، محتوای اسیدی معده رو به عقب به سوی مری بر می گردد ممکن است حس سوزش در زیر استخوان جناق سینه ایجاد شود. این عارضه نیز در اختلالات آلرژیکی همانند ازوفاژیت ائوزینوفیلیک مشاهده می شود.

سایر علائم

سرگیجه

سرگیجه عبارت از اختلال در ادراک فضایی و تعادل می باشد. این عارضه می تواند در اثر افت فشار خون که در صورت بیش از حد بودن شوک نامیده می شود ظاهر شود. عارضه سرگیجه در اثر اختلالات آلرژیکی همانند آنافیلاکسی بوجود می آید.

سردرد

یکی از عوامل سردرد، در میان بسیاری عوامل دیگر، گرفتگی بینی یا انسداد ترشح مخاطی در سینوس هاست که حفره هایی درون استخوان سر هستند. سردرد در اثر اختلالات آلرژیکی همانند التهاب بینی، تب یونجه، رینوسینوزیت و آنافیلاکسی ایجاد می شود.

vafakaramzadegan.ir