هومیوپاتی و آلرژی؟

تا کنون مبنای علمی محکمی برای تاثیرات هومیوپاتی در کنترل و درمان بیماری های آلرژی یافت نشده است.

هومیوپاتی یک روش درمان است که توسط ساموئل هاهنمان در اوایل دهه 1800 ایجاد گردید. هومیوپاتی بر این اصل تکیه دارد که علائم بیماری را می توان با همان موادی (البته در حالت بسیار رقیق) که علائم مزبور را برانگیخته است درمان نمود. فرآیند رقیق سازی باید طی فرآیند خاص که توالی نامیده می شود صورت گیرد. البته هیچگونه منطق علمی مسلمی در پس این فرضیه وجود ندارد.

برخی مطالعات تاثیر مثبت اما اندک هومیوپاتی را در بیماریهای آلرژیک مانند رینیت و آسم نشان داده اند اما این نتایج در مقایسه با مزیت های مسلّم درمان های آلوپاتیک (درمانهای دارویی متداول) بی اهمیت بوده و در حاشیه باقی می مانند.

در برخی موارد، هومیوپاتی با ایمنی سازی نسبت به آلرژن مقایسه شده است به دلیل این واقعیت که در هر دوی این درمانها مقادیر ناچیزی از عامل بیماری زا به فرد مبتلا داده می شود. با وجود این، به لحاظ علمی اثبات شده است که ایمنی سازی نسبت به آلرژن، برخلاف هومیوتراپی، در شرایطی مانند آسم، رینیت و آلرژی به نیش حشرات مثمرثمر واقع می شود.

برخی درمانگر های هومیوپاتی به بیمار توصیه می کنند که مصرف سایر داروهای خود را قطع نماید تا از تاثیر هومیوتراپی اطمینان حاصل گردد. این امر می تواند برای بیمارانی که به بیماریهای جدی مانند آسم ابتلاء دارند خطرناک باشد. لذا قویاً پیشنهاد می کنیم که قبل از تصمیم گیری درباره شروع درمان هومیوتراپی، درباره مسائل زیر از درمانگر خود سوال نمائید:

  • چه آموزش هایی دیده است و چه قابلیت ها و تجاربی دارد؟
  • آیا عضو یک سازمان رسمی می باشد و نام وی در آن سازمان ثبت شده است؟
  • چه درمانی را توصیه می کند؟
  • درمان پیشنهادی چه مزایایی دارد و عوارض جانبی آن چیست؟
  • از درمانگر بخواهید تا اطلاعاتی کتبی (درباره درمان پیشنهادی) تهیه کند تا آن را به پزشک خود ارائه دهید.
  • آیا می توانید مصرف داروهای متداول خود را ادامه دهید.
  • تعداد جلسات درمان، طول درمان و هزینه های آن بصورت تخمینی به چه میزان است؟

پایگاه اطلاع رسانی آلرژی و حساسیت ایران

نظرات کاربران