پیشگیری از سینوزیت مزمن

شستشوی صحیح روزانه از بهترین روشهای پیشگیری است

از سکونت در اتاق هایی که بسیار گرم و خشک هستند پرهیز کنید.

از کشیدن سیگار خودداری کنید.

به اندازه کافی مایعات مصرف نمائید.

دیگر اقدامات کلی که می توان انجام داد عبارتند از:

استنشاق بخار آب 2 تا 4 مرتبه در روز کمک شایانی می نماید و البته هزینه ای ندارد و تجهیزات گران قیمتی نمی خواهد. به راحتی بنشینید و روی کاسه ای از آب داغ در حد جوش خم شوید و سر خود را با حوله ای بپوشانید تا بخار آب زیر حوله باقی بماند (هیچگاه بخار آبِ در حال جوش را استنشاق نکنید). بخار آب را باید بطور مستمر به مدت 10 دقیقه استنشاق کرد.

می توان عرق نعناع یا ترکیب معطر دیگری را به آب افزود. استفاده از دوش های طولانی مدت بخار، بخارساز ها و سونا نیز گزینه های دیگر است (ولی لطفاً حتماً صرفه جویی در مصرف آب را در نظر داشته باشید)

شستن بینی می تواند در بهبود عملکرد مخاط بینی و جلوگیری از سینوزیت مزمن بسیار سودمند باشد. محلول نمکی را می توان با استفاده از بسته های نمک های طبی در خانه تهیه نمود. شستشوی بینی را 2 تا 4 بار در روز انجام دهید.

ویژگی های اصلی شستشوی بینی مطلوب عبارتند از:

  • محلول با استفاده از آب جوشیده ولرم تهیه شود (در این حالت آب پس از جوشیده کاملاً پاکیزه است و ولرم بودن آن سبب بهبود عملکرد مخاط بینی می شود)
  • در هر نوبت باید حدود 200 سی سی محلول برای شستشوی بینی مصرف شود (پس استفاده از سرنگ مطلوب نیست)
  • نباید شستشو تحت فشار باشد (پس ریختن محلول در کف دست و با فشار بالا کشیدن آن نامطلوب است، همچنین استفاده از فشار پمپاژ و سرنگ برای شستشو خوب نیست) زیرا فشار مثبت می تواند سبب حرکت بیشتر میکروبها ار حفره بینی به سینوس ها شده و سینوزیت را تداوم و تشدید بخشد.
  • غلظت محلول باید معادل نرمال سالین باشد که با استفاده از بسته های نمک های طبی در حجم مشخصی از ظروف شستشوی بینی این غلظت به دست می آید.
  • بهترین روش شستشوی بینی استفاده از قوری های شستشوی بینی یا همان (نتی) در ورزش یوگاست که حتی می توان با قوری های مناسب خانگی هم این کار را انجام داد.

پایگاه اطلاع رسانی آلرژی و حساسیت ایران

نظرات کاربران